Nastawienie

 

Co opisuje nas,z czym się identyfikujemy, co odczuwamy co nas boli a co cieszy i przede wszystkim czego oczekujemy.Wychodzi na to,że za to kim jesteśmy odpowiada nasze „nastawienie” do życia, świata .. do wszystkiego co nas otacza.Jest ono jak druga skóra. Na co dzień w zasadzie nie wiemy…nie zauważamy,że to owo nastawienie nami kieruje jest z nami od zawsze ukształtowało je środowisko w którym żyliśmy. Przekonania bliskich,przyjaciół i nauczycieli ukształtowały nasze wzorce nastawień. Wchłonęliśmy je zupełnie nie świadomi tego,że uwarunkują być może całe nasze życie a odmiana nastawień może stanowić nie lada wewnętrzne wyzwanie.

Z drugiej strony po co je zmieniać w końcu to nastawienie w pewien sposób opisuje nas! Identyfikujemy się z nim z całą mocą swojego istnienia! Można śmiało założyć się,że zaproponowanie zmiany nastawienia osobie religijnej skończy się wyśmianiem albo co gorsza posądzeniem o złe intencje …ale nie jej przemianą w kogoś mniej ortodoksyjnego.

Czym,więc są nasze nastawienia…czymś co opisuje nas …sprawia,że jesteśmy kim jesteśmy..Dającymi nam moc działania w określonym kierunku przekonaniami! Czy łańcuchami,które może nie świadomie ale dobrowolnie nosimy na szyjach pozwalające nam kroczyć ścieżką swoich nastawień i nie zapuszczać się w nieznane by nie utracić poczucia ugruntowania,które wpajano nam od dziecka.

Gdybym miała spojrzeć z boku to niektóre swoje przekonania darzę uwielbieniem ale są też takie,które w pewien sposób warunkują moje zachowanie i odbiór rzeczywistości co mi się już nie koniecznie podoba …może,więc czas coś zmienić 🙂 Zdawać by się mogło,że te lubiane będzie zdecydowanie trudniej skorygować ale to nie prawda z nastawieniami  jest tak,że wszystkie nawet te niechciane trudno jest wykorzenić ze schematów swoich zachowań, ponieważ tak trudno je dostrzec niezauważalnie kształtują nas prowadząc jak po sznurku w stronę w,którą nauczyliśmy się iść …stronę,która się uwarunkowała.W ferworze dnia codziennego często brakuje nam czasu by zastanowić się na dokonywanymi przez nas wyborami …dokonują się same przy nie wielkim udziale świadomości zgodnie z naszym nastawieniem do rzeczywistości.Nastawienie jest jak podstawa warunkująca wybór,który dokonuje się wręcz automatycznie Zmiana wymagać,więc będzie większej kontroli i uwagi…a często może okazać się prawdziwą drogą przez mękę :)…bo generalnie my ludzie lubimy zmieniać świat ..siebie nie koniecznie :):) Ale może czasem warto spróbować ….nabrać większej elastyczności swoich działań ….bo o działaniach myślę by, zmiana nastawień nie skończyła się w umyśle jako ciekawa idea, ale zaowocowała zmianą zachowań i działania w świecie.

 

images

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s