człowiek-lew

tumblr_ld7retvNn81qfthxyo1_500Zainspirowana oglądaniem filmu „Jaskinia zapomnianych snów ” http://losyziemi.pl/francja-jaskinia-zapomnianych-snow-film-90-minut-z-lektorem zaczęłam szukać w internecie informacji o figurce człekolwa pokazanego w tym filmie. Niestety niewiele można znaleźć.Wiadomo,że ludzie od dość dawna wykonywali figurki łączące cechy ludzkie i zwierzęce …czy były tylko wytworem wizji artysty,amuletem ochronnym, przedstawieniem opowieści szamana nie wiemy.Wiemy za to choćby kierując się obrazami z jaskini Chauvet,że starożytni potrafili wiernie przedstawiać otaczającą ich przyrodę.Malowali na ścianach zwierzęta dokładnie oddając ich wygląd.

************

Człowiek-lew ze Stadel-Höhle, znajduje się obecnie w muzeum w niemieckim Ulm i jest głównym eksponatem tej placówki. Nie bez powodu, gdyż istnieją podejrzenia, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju fotografią z epoki. Nie jest to bynajmniej zwyczajne bajdurzenie, lecz dość prawdopodobna hipoteza. Przyjrzyjmy się mu z nieco bliższej odległości.

Historia statuetki jest dość długa, lecz bardziej ze względu na zawirowania polityczne, aniżeli niekompetencję naukowców. W roku 1939 niemiecki geolog Otto Völzing natrafił podczas swoich badań w Alpach Szwabskich w jaskini Stadel-Höhle na skupisko kamiennych narzędzi, zwierzęcych kości, a także niezidentyfikowane zbiorowisko elementów z kła mamuta. Badania zostały przerwane ze względu na działania wojenne, a pudła z zabytkami zasiliły magazynowe półki muzeum w Ulm. Dopiero w 1969 roku archeolog Joachim Hahn natrafił na nie podczas prac inwentaryzacyjnych. Zaczął bawić się w puzzle i po wielu godzinach żmudnej pracy udało mu się uzyskać dość satysfakcjonujący efekt końcowy. Rzeźba nie była kompletna, gdyż Völzing nie zgromadził wszystkich fragmentów układanki. W toku późniejszych badań odnaleziono kolejne elementy statuetki i dziś brakuje już tylko 10% całości.Blisko 30-centymetrowa figurka przedstawia postać posiadającą zarówno cechy zwierzęce jak i ludzkie. Do zoomorficznych zaliczamy rzecz jasna głowę oraz kończyny górne przywodzące na myśl tylne odnóża lwa, do antropomorficznych tułów, dolne kończyny oraz wyprostowaną sylwetkę. Na niektórych częściach ciała odnajdujemy ryte linie w układzie równoległym. Dość wyraźnie zarysowany jest otwór gębowy oraz nos, mniej oczy i uszy. Datowanie radiowęglowe zabytku na 35-40 tys. lat temu klasyfikuje go jako wyrób kultury oryniackiej, zaliczanej do pionierów gatunku homo sapiens sapiens w Europie. Wokół interpretacji zabytku pojawiło się oczywiście wiele ciekawych teorii. Najpopularniejsza z nich zakłada, że mamy do czynienia z przedstawieniem szamana w masce lwa jaskiniowego. Inna podyktowana przez dowody ścisłej zależności pomiędzy człowiekiem, a środowiskiem w pradziejach i wzajemnego przenikania świata ludzi i zwierząt mówi nam, że to wizerunek bóstwa symbolizującego siły natury. Ciężko odpowiedzieć na te pytania ad hoc, ale pewnych dowodów dostarczają inne znaleziska z tego samego kontekstu. Oprócz fragmentów figurki wykopano również ozdoby z kłów lisa polarnego, figurkę mamuta i ryby, a także elementy poroża i narzędzia kamienne służące prawdopodobnie do obróbki surowca. Wszystkie te przedmioty mogły być atrybutami wizerunku szamana, a jaskinia pewnego rodzaju garderobą, gdzie przygotowywał się do jakichś obrzędów. Naukowcy nie mogą też dojść do zgody w sprawie płci postaci. Nie zachowały się żadne ślady dystynktywne dla jakiejkolwiek z płci, a każdy dopatruje się tego, co chce widzieć. Jeśli to przedstawienie szamana nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że była to funkcja piastowana wyłącznie przez płeć męską. Być może dokładanie kolejnych fragmentów figurki pozwoli określić przynależność płciową postaci, ale póki co możemy tylko spekulować.zusammensetzung-2011

źródło:http://neonosh.blogspot.com/

W swoich poszukiwaniach informacji o człowieku lwie z przeszłości trafiłam na termin Teriantropia,którego przyznam wcześniej nie znałam.

***********

Termin teriantropia jest zestawieniem dwóch greckich słów: therion – zwierzę i anthropos – człowiek. Prawdopodobnie po raz pierwszy oficjalnie zastosował go, a być może i zdefiniował, holenderski etnograf J.M.M de Groot w swojej pracy „Systemy religijne Chin” (1901r). Jest tam mowa m.in. o przypadkach transformacji ludzi w zwierzęta, a także o wierzeniach związanych z kultem zwierząt i antropomorficznych bóstwach przedstawianych w ludzkiej postaci z głową zwierzęcia. Choć każde z tych zjawisk ma dla siebie przypisaną indywidualną nazwę, to w ogólnym znaczeniu pozostają tym samym. De Groot odnosząc się do nich jako do całości, często nazywał je teriantropią, gdyż jest to termin najbardziej uniwersalny do określania różnych form połączeń ludzi ze zwierzętami1.

W miarę upływu czasu znaczenie teriantropii uległo sprecyzowaniu i dziś należy rozumieć ją jako nazwę wewnętrznego (duchowego) „stanu” który sprawia, że obdarzony nim człowiek postrzega siebie w jakiś sposób jako nie-ludzkie zwierzę np. jeleń. W dokładniejszym ujęciu można powiedzieć, że taka osoba czuje silną międzygatunkową i całkowicie immanentną więź najczęściej z jednym, konkretnym gatunkiem zwierzęcia które jest jego teriotypem. Specyfika tej więzi polega na znacznym wpływie potencjału zwierzęcego na całokształt cech psychicznych i procesów regulujących zachowaniem człowieka do tego stopnia, że czuje się on tym zwierzęciem. To tak jakby część siebie która jest zupełnie sprzeczna z ludzką naturą, a jednocześnie jest tak mocno zintegrowana, że bez niej lub przeciwko niej, nic nie można uczynić.

Takich ludzi nazywa się teriantropami lub w skrócie – terianami. Niektórzy używają określenia therian (od ang. therianthropy) które jednak w pisowni polskiej jest niepoprawne. My, ze względu na nasze słowiańskie korzenie i uwarunkowania językowe, najczęściej będziemy stosować rodzimą nazwę „zwierzoludzie” która jest najlepszą alternatywą dla obcojęzycznych wtrąceń.

Teriotypy

Najważniejszym czynnikiem warunkującym istnienie teriantropii jest tzw. teriotyp. Ogólnie mówiąc, teriotyp to gatunek zwierzęcia z którym człowiek się identyfikuje. Tak więc dla kogoś, kto określa się jako lew, teriotypem będzie lew.

Trzeba bezwzględnie pamiętać, że teriotyp nie może być dowolnie wybrany. Zwierzoludzie nie mają wpływu na to, jakie zwierzę nimi „zawładnie”. Przyjmuje się, że dany gatunek jest przypisany do człowieka już w momencie poczęcia. Ten zamysł wynika z przekonania samych teriantropów gdyż większość przejawia zainteresowanie „swoim” zwierzęciem już we wczesnych latach życia. Oczywiście nie zdają sobie wówczas sprawy, z czym to się wiąże.

Sposób w jaki zwierzę wybiera człowieka oraz co lub kto, o tym decyduje pozostaje jedną z największych tajemnic teriantropii.

Błędem jest porównywanie teriotypu do totemów lub zwierząt mocy. Choć w zasadzie istnieją między nimi podobieństwa co do natury i nawet często występują obok siebie, to jednak ich zadania pozostają różne.

Prahistoria

Trudno dokładnie stwierdzić, w którym okresie dziejów ludzkości i w jakich formach zaczęła objawiać się teriantropia. Dzisiaj mimo rozwoju nauk historycznych wiadomo tylko tyle, że jej korzenie sięgają odległych czasów prehistorycznych. Z powodu olbrzymiej rozpiętości czasowej, raczej nie ma co liczyć na poznanie wszystkich faktów związanych z jej początkami. Jedyne co można zrobić aby uzyskać przynajmniej ogólny pogląd w tej kwestii, to przyjęcie umownych ram chronologicznych które postaramy się ustalić na podstawie dostępnych źródeł historycznych.

całość art na :http://teriantropia.pl/terian.html

No właśnie trudno cokolwiek stwierdzić ukłuliśmy jako cywilizacja współczesna termin ” Teriantropia” do zjawiska,którego w zasadzie nie rozumiemy co najwyżej przeczuwamy jego istnienie Jedno co wiemy to..to,że  w szamniźmie  dochodzi do identyfikowania się szamana,czarownika ze zwierzęciem mocy i przemiana w nie…Może dawne kultury żyjące bliżej natury miały w sobie więcej ducha zwierzęcia …może lepiej i płynniej potrafiły go przywoływać …oczywiście to wszystko gdybanie …nie mniej fascynuje mnie ta figurka …to ta moja lwia fiksacja 😉

lionman

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s