ODRĘBNA RZECZYWISTOŚĆ fragment książki Carlosa Castanedy

Strategia Wojownika

fragment książki  CARLOSA CASTANEDY – „ODRĘBNA RZECZYWISTOŚĆ”

gwiezdny lew

Don Juan roześmiał się tak, że aż łzy pociekły mu po policzkach.

– Nie wytrzymasz bez prysznica! Czasem jesteś taki słaby, że wydaje mi się, że robisz to celowo. Lecz to nie żart. Czasami naprawdę nad niczym nie panujesz i moce twojego życia mogą cię z łatwością zabrać.

Powiedziałem, że kontrolowanie się przez cały czas jest dla człowieka niemożliwe. Don Juan twierdził uparcie, że dla wojownika nic nie pozostaje poza jego kontrolą. Jako argumentu użyłem pojęcia wypadku mówiąc, że to, co przydarzyło mi się przy kanale z wodą, można z pewnością określić mianem wypadku, ponieważ ani nie chciałem, ani też nie byłem świadomy swojego niewłaściwego zachowania. Rozmawialiśmy o różnych ludziach doświadczających nieszczęść, które można nazwać wypadkami. Szczególnie rozwodziłem się nad Lucasem, bardzo miłym starym Indianinem Yaqui, który został ciężko ranny w wypadku, kiedy wywróciła się prowadzona przez niego ciężarówka.

– Myślę, że uniknięcie wypadku jest niemożliwe – powiedziałem. – Żaden człowiek nie jest w stanie kontrolować wszystkiego dookoła.

– To prawda – powiedział ostro don Juan. – Lecz nie wszystko jest wypadkiem nie do uniknięcia. Lucas nie żyje jak wojownik. Gdyby tak żył, wiedziałby, że czeka i wiedziałby, na co czeka, no i nie prowadziłby ciężarówki po pijanemu. Rozbił samochód o skałę przy drodze, ponieważ był pijany i niepotrzebnie kaleczył swoje ciało.

Dla wojownika życie jest ćwiczeniem ze strategii – ciągnął don Juan. – Ty za to chcesz odkryć sens życia. Wojownik nie dba o sens. Gdyby Lucas żył jak wojownik – a miał taką szansę, jak wszyscy – żyłby strategicznie. Gdyby nie mógł uniknąć wypadku, w którym połamał żebra, znalazłby sposób na wyrównanie swych szans albo uniknąłby jego konsekwencji, albo też walczyłby z nimi. Gdyby Lucas był wojownikiem, nie siedziałby w swoim obskurnym domku, umierając z głodu. Walczyłby do końca.

Przedstawiłem don Juanowi alternatywę, używając go jako przykładu i pytając, co by było, gdyby on sam stał się ofiarą wypadku i miał poturbowane nogi.

– Gdybym nie mógł nic na to poradzić i stracił nogi – powiedział – nie mógłbym już dłużej być człowiekiem, więc dołączyłbym do tego, co czeka tam na mnie.

Zrobił ręką gest wskazujący to, co znajdowało się dookoła.

Kłóciłem się dalej twierdząc, że mnie nie zrozumiał. Chciałem wykazać, że niemożliwe jest, żeby człowiek był w stanie przewidzieć wszystkie zmienne wchodzące w skład jego codziennych działań.

– Mogę ci tylko powiedzieć – stwierdził don Juan – że wojownik nigdy nie staje się dostępny, nigdy nie stoi na drodze i nie czeka, aż go coś zniszczy. W ten sposób Zmniejsza do minimum wszystkie nieprzewidziane możliwości. Tego, co ty nazywasz wypadkami, można przeważnie bardzo łatwo uniknąć, chyba że jest się żyjącym bezładnie głupcem.

– Nie można żyć strategicznie przez cały czas – powiedziałem. – Wyobraź sobie, że ktoś czeka na ciebie z karabinem z celownikiem optycznym. Może dokładnie cię namierzyć z odległości pięciuset jardów. Co byś zrobił?

Don Juan popatrzył na mnie z niedowierzaniem, p0 czym wybuchnął śmiechem.

– Co byś zrobił? – nalegałem.

– Gdyby ktoś czekał na mnie z karabinem z celownikiem optycznym? – spytał, przedrzeźniając mnie.

– Gdyby ktoś schował się i czekał na ciebie. Nie miałbyś szans. Nie potrafisz zatrzymać kuli.

– Nie. Nie potrafię. Ciągle jednak nie rozumiem, o co ci chodzi.

– Chodzi mi o to, że ta cała twoja strategia nic nie pomoże w takiej sytuacji.

– Ależ owszem. Jeśli ktoś będzie czekał na mnie z karabinem z celownikiem optycznym, po prostu tam nie pójdę.

Reklamy

6 uwag do wpisu “ODRĘBNA RZECZYWISTOŚĆ fragment książki Carlosa Castanedy

  1. czy wojownik może być szczęśliwy? kontrola szczęścia nie daje… samokontrola??? nie wiem 🙂 ja poniosłam największą klęskę życia przez samokontrolę – oczywiście nie wiem gdzie bym się znalazła gdybym zadziałała spontanicznie 🙂
    super, że znalazłaś siłę i czas! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s