Albert Hoffman i jego wynalazek

Albert Hoffman: Urodzony 11 stycznia 1906 roku w Baden (Szwajcaria) zmarł 29 kwietnia w 2008 roku. Pochodził on z wielodzietnej rodziny.Studiował na Uniwersytecie w Zurychu.
Po rozpoczęciu pracy w dziale farmaceutyczno-chemicznym koncernu Sandoz Laboratories zajmował się badaniami nad cebulicą czyli cebulą morską oraz nad buławinką szkarłatną.Podczas badań nad pochodnymi kwasu lizergowego w 1938 roku po raz pierwszy zsyntetyzował on LSD-25, które w założeniu miało działać rozkurczowo na macicę w trakcie porodu oraz stymulująco, jednak po badaniach na zwierzętach zauważył że,te którym podano LSD zachowują się niespokojnie  Badania zostały zarzucone i Hoffman zajął się innymi pochodnymi kwasu lizergowego.

Podobno wyrazisty sen skłonił go do tego by ponownie rozpocząć badania nad LSD co też uczynił i 19 kwietnia 1943 roku Albert Hofmann przyjął LSD( w dawce 0,25mg (250ug)) i wsiadł na rower. Wydarzenie to zapisało się w historii jako tzw. Bicycle Day. Hofmann tak o tym pisał:

„Kiedy jechałem na rowerze… mój stan znacznie się pogorszył. Wszystko w moim polu widzenia lśniło i było zniekształcone, niczym w krzywym zwierciadle. Odniosłem też wrażenie, że mój rower nie rusza się z miejsca. Asystentka powiedziała mi później, że jechaliśmy bardzo szybko. Kiedy w końcu dotarliśmy do mojego domu, z trudnością poprosiłem ją, by zadzwoniła po lekarza i poprosiła sąsiadkę o mleko… Pomimo odczuwanej przeze mnie dezorientacji, przez cały czas byłem w stanie myśleć w jasny i obiektywny sposób – mleko jest nieswoistym antidotum… Całe pomieszczenie wirowało, a dobrze znane mi przedmioty i meble nabrały groteskowego wyglądu. Wszystko znajdowało się w ciągłym ruchu, tak jakby było żywe i przepełnione wewnętrznym niepokojem…

Powoli zaczynałem wynurzać się z tego obcego, złowieszczego świata i powracać do dobrze znanej, codziennej rzeczywistości. Przerażenie ustępowało, a jego miejsce zajęły uczucie szczęścia i wdzięczności. W coraz większym stopniu doceniałem nieprzewidywalny taniec kształtów i barw, który widziałem po zamknięciu oczu. Zalewał mnie nieprzerwany strumień kalejdoskopowych, fantastycznych obrazów, które tworzyły kręgi i spirale i eksplodowały fontannami kolorów. Szczególnie godne uwagi było to, że wszystkie bodźce akustyczne, jak na przykład odgłos przejeżdżającego za oknem samochodu, od razu przybierały postać wizualną. Każdy dźwięk przekształcał się w odpowiadającą mu, żywą i dynamiczną wizję.”

Hoffman nie spodziewał się, że jego odkrycie tak mocno wpłynie na kulturę. LSD określał lekiem dla duszy i widział wielki potencjał w użyciu tego środka w Psychologii i Farmakologii. Substancja zaczęły stosować różne środowiska pisarzy, muzyków, psychologów, chemików  hipisów przez co w latach 60 rozpowszechniło się pozamedyczne używanie środka. W 1697 roku FDA wykreśliło LSD z Amerykańskiego lekospisu co zapoczątkowało historie LSD jako nielegalnego narkotyku.

Reklamy

7 uwag do wpisu “Albert Hoffman i jego wynalazek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s